close
خرید هاست
حرکات ورزشی برای درمان کمردرد در حالت دراز کش ( خوابیده)
loading...

تارنمای 19 بهمن

سلام بر کمر درد داران عزیز ، حال کمرتون چطوره ؟ کمر من الحمدالله الحمدالله حالش بهتره حرکات ورزشی برای درمان کمر درد در حالت دراز کش را توضیح…

Admin بازدید : 2118 جمعه 31 شهريور 1391 زمان : 11:3 نظرات ()
سلام بر کمر درد داران عزیز ، حال کمرتون چطوره ؟ کمر من الحمدالله الحمدالله حالش بهتره

حرکات ورزشی برای درمان کمر درد در حالت دراز کش را توضیح می دم. حرکات خیلی خوبیه کمرتون حال می یاد

 برید پایین ببینید چقدر تایپ کردم قبل از این که برید پایین برای سلامتی کمر خودتون و نویسنده دو تا صلوت بفرستید.

انجام حرکات به حالت دراز کش
حرکات بسیاری را می توان از حالت دراز کش روی زمین انجام داد. بعضی از این حرکات
نقش پیشگیری از کمر درد را دارند و یا برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب در ورزش های رزمی باید به عنوان گرم کردن و زیاد کردن انعطاف بدن از آن ها استفاده نمایید. گروهی دیگر از این حرکات در طول دوره ی درمان هم به کار می رود و باعث کاهش درد کمر می شوند . هنگام توضیح حرکات ، آنهایی که نباید در دوران کمر درد انجام گیرند مشخص شده اند.

حرکت اول :
به پشت روی زمین دراز بکشید و سپس زانوهای خود را توی شکم خود جمع نمایید و با دست های خود دور زانو را قلاب کرده و زانو ها را به طور کامل به شکم بچسبانید. 8 تا 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی پاها را رها کرده و روی زمین بگذارید و پس از 5 ثانیه استراحت حرکت را دوباره انجام دهیم. این حرکت را 3 تا 5 مرتبه انجام دهید.
(انجام این حرکت در هنگام کمر درد اشکالی ندارد)
حرکت اول برای کمر درد

حرکت دوم :
به پشت روی زمین دراز بکشید و در حالی که یک پای شما کاملا کشیده شده است پای دیگر را جمع کرده و آن را توی شکم جمع کنید و با قلاب کردن دست ها در اطراف پا ، آن را کاملا به شکم نزدیک کنید 8 تا 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس پای خود را رها کرده و آن را روی زمین بکشید و پای دیگر را درون شکم جمع نمایید و حرکت را با این پا انجام دهید سپس هر دو پا را کشیده و 5 ثانیه استراحت کنید. این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید.
(انجام این حرکات در زمان کمر درد اشکالی ندارد)
حرکت دوم برای کمر درد حالت دراز کش

حرکت سوم :
به پشت روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید تا کف پاهای شما روی زمین قرار گیرد. اکنون باسن خود را از روی زمین جدا کرده و 8 تا 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید . سپس به حالت اول برگشته و 8 تا 10 ثانیه استراحت نمایید . این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید. این حرکت باعث قوی شدن عضلات شکم و کمر می شود.
(هنگام کمر درد این نرمش را با آرامش بیشتری انجام دهید و باسن خود را کمتر بالا بیاورید به طوری که باعث افزایش درد نشود. اگر می توانید 8 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید ، حرکت را با 3 ثانیه شروع کرده و مقدار آن را افزایش دهید)
حرکت سوم در حالت خوابیده برای کمر درد

حرکت چهارم:
به پشت روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را به طور مستقیم بکشید . در این حالت قسمت پایین کمر شما روی زمین قرار نمی گیرد این موضوع به علت انحنایی است که به صورت طبیعی در ستون مهره ها قرار دارد. اکنون با سفت کردن ماهیچه های شکم و کمر ، سعی کنید این انحنا را برطرف نمایید و کمر خود را به زمین بچسبانید . 8 تا 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس عضلات خود را شل کنید و 5 ثانیه استراحت کنید، سپس بار دیگر این حرکت را تکرار کنید. این حرکت را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید.
(انجام این حرکت در زمان کمر درد اشکالی ندارد. این حرکت برای افرادی که قوس کمرشان زیاد شده است مفید تر است و می توانند زمان نگه داشتن حرکت را 15 تا 20 ثانیه نمایند.)
حرکت چهارم برای درمان کمر درد در حالت خوابیده

تذکر : ممکن است افرادی قوس کمرشان کم شده باشد و کمر آن ها در حالت عادی روی زمین قرار بگیرد این افراد باید نرمش را در حالت عکس انجام دهند یعنی ابتدا که دراز کشیده اند کمر آن ها روی زمین است و سپس با سفت کردن عضلات قسمت پایین کمر را از زمین جدا کرده و قوسی به آن بدهند و 8 تا 10 ثانیه صبر کنند..

حرکت پنجم :
به پشت روی زمین دراز بکشید و اکنون دست های خود را به حالت کشیده در بالای سر خود قرار دهید و سعی کنید بدن خود را بکشید (مثل اینکه می خواهید خود را چند سانتی متر بلند تر نمایید ) . در این حالت عضلات شما کشیده می شود و قوس کمر شما بیشتر می شود به طوری که احساس می کنید تنها پاشنه های پا و بالای کمر شما روی زمین است . 8 تا 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید . سپس برای 10 ثانیه به حالت دراز کش استراحت نمایید . این حرکت را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید
حرکت پنجم حالت خوابیده

(این حرکت برای افرادی که قوس کمرشان کم شده است و یا دیسک ها یا مهره های آن ها فشرده شده است مفید است .اگر کمر درد شما به علت افزایش قوس کمر یا گرفتگی عضلات است بهتر است تا درمان کمر درد ، از انجام این حرکت خودداری کنید و یا این حرکت را پس از مشورت با پزشک انجام دهید.)

حرکت ششم:
به پشت روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را صاف و کشیده روی زمین قرار دهید. اکنون پای راست خود را از زمین بلند کنید و 8 تا 10 ثانیه آن را بالاتر از زمین قرار دهید (به مرور زمان بالا نگه داشتن پا را افزایش دهید و به بیست تا سی ثانیه برسانید) سپس پای راست را روی زمین قرار داده و پس از 3 ثانیه استراحت پای چپ را بلند کنید و 8 تا 10 ثانیه آن را بالا نگهدارید. سپس 3 ثانیه استراحت کرده و حرکت را از اول شروع کنید. این حرکت را 3 تا 5 بار انجام دهید.
(انجام این حرکت باعث تقویت عضلات شکم و پاها می شود و انجام آن در زمان کمر درد ، بدون اشکال است )
حرکت ششم حالت خوابیده

حرکت هفتم:
مانند حرکت قبل (حرکت ششم ) می باشد . فقط این بار هر دو پا با هم از زمین بلند می شوند.
(انجام این حرکت در زمان کمر درد بدون اشکال است.)
حرکت هفتم حالت خوابیده

حرکت هشتم:
به پشت روی زمین دراز بکشید و دست ها را در طرفین خود قرار دهید . اکنون پای راست را خم کرده و آن را از زمین بلند کنید. سپس با دست چپ زانوی پای راست را گرفته و به سمت چپ بدن بکشید. دقت کنید که دست راست شما از زمین بلند نشود. اوایلی که این نرمش را انجام می دهید پای خود را کمی بکشید. به مرور زمان پا را آنقدر بکشید تا زانوی شما به زمین برسد. کم کم می توانید بدون کمک گرفتن از دست چپ و در حالی که هر دو دست شما روی زمین است این حرکت را انجام دهید . ده ثانیه در این حالت باقی بمانید و پس از 3 ثانیه ، حرکت را با پای مخالف انجام دهید. این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید.
حرکت هشتم برای درمان کمر درد در حالت دراز کش

(انجام این حرکت در زمان کمر درد اشکالی ندارد به شرطی که کشش را به مقدار کم و تا جایی که درد شدید نشود انجام دهید.)

حرکت نهم :
مانند حرکت قبل است با این تفاوت که در مرحله ی اول ، هر دو پا به سمت راست و در مرحله ی دوم ، هر دو پا به سمت چپ کشیده می شوند. ابتدا می توانید در حالی که کف پاهای شما روی زمین هستند این حرکت را انجام دهید و کم کم پاهای خود را از زمین بلند کرده و حرکت را انجام دهید.
دقت کنید که هنگام انجام حرکت،دست های شما از طرفین  باز و روی زمین قرار گرفته باشند. این حرکت را 3 تا 5 مرتبه انجام دهید و مانند تمرین قبل در هر بار کشش  ، 8 تا 10 ثانیه صبر کنید.
(این حرکت نسبت به حرکت قبل کشش کمتری ایجاد می کند و در زمان کمر درد بدون اشکال است)
حرکت نهم در حالت دراز کش برای درمان کمر درد

حرکت دهم :
این حرکت مرحله ی پیشرفته ی حرکت قبل است . روی زمین دراز کشیده و پاها را بکشید.اکنون به آرامی زانوی راست را خم کرده و تا می توانید بالا بیاورید.
اکنون زانوی پای راست را باز کرده تا پای شما در هوا به شکل کشیده درآید. تا می توانید باید پای شما به سر و سینه ی شما نزدیک شود در همین حالت پای خود را به سمت دست چپ خود ببرید و سعی کنید آن را به زمین برسانید در این حالت نباید دست های شما از زمین بلند شود. 10 ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس پا را به حالت قبل برگردانید. و آن رابه سمت پایین ببرید. بدون هیچ استراحتی این کار را با پای چپ تکرار نمایید. بعد از آن ، پنج ثانیه استراحت کرده و حرکت را برای 3 مرتبه انجام دهید.
(در صورتی که حرکت باعث افزایش درد کمر می شود از انجام حرکت خودداری نمایید.)
حرکت دهم دراز کش کمر درد

حرکت یازدهم :
به پشت روی زمین دراز بکشید. اکنون سر و گردن خود را به همراه شانه ها و قسمت بالایی کمر از روی زمین بلند کنید. سه ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس به آرامی به زمین برگردید و حرکت را بدون استراحت انجام دهید. بالا و پایین رفتن هر چه با آرامش بیشتر و سرعت کمتری انجام شود بهتر است.
این حرکت را ابتدا به تعداد سه مرتبه انجام دهید و کم کم تعداد را افزایش داده تا به 20 حرکت برسید. چنانچه قوس کمر شما زیاد است. هنگام انجام این حرکت زانوها را به شکل خمیده قرار دهید.
(انجام این حرکت در زمان کمر درد بدون اشکال است)
حرکت یازدهم دراز کش کمر درد

حرکت دوازدهم :
حرکت دراز و نشست با زانوهای خم شده . حرکت دراز و نشست باید با زانوهای خم شده انجام گیرد. در این حرکت، نباید خود را به زمین برسانید و هنگام بلند شدن هم خود را به پاها نرسانید. بنابراین هنگام انجام این حرکت مقدار کمی جا به جا می شوید. انجام این حرکت به شکل گفته شده باعث می شود تا اثر آن در قوی کردن عضلات شکم بیشتر شود. البته می توانید این حرکت را به شکل عادی هم انجام دهید. فقط خم بودن زانوها مهم است تا باعث فشار و آسیب به کمر نشود.
نکته ی مهم دیگر این است که مانند شکل دست ها را در سینه جمع کنید و آن ها را پشت سر نگذارید. قرار دادن دست ها پشت سر باعث فشار به ستون فقرات میشود. این حرکت را به آهستگی انجام دهید.حرکت را از مقدار کم شروع کرده و به تدریج افزایش دهید تا به بیست حرکت برسد.
(انجام این حرکت در زمان کمر درد بدون اشکال است)
حرکت دوازدهم دراز کش

حرکت سیزدهم:
روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را صاف نمایید. اکنون از شخصی بخواهید که یک پای شما را به طور مستقیم به سمت سینه ی شما بالا بیاورد.می توانید خودتان سر و گردن را بالا آورده و پای خود را با دست به سمت سینه بکشید. ده ثانیه پا را در این حالت نگه داشته و سپس آن را پایین آورده و با پای دیگر تکرار کنید . این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید.
(این حرکت را در زمان کمردرد و مخصوصا زمانی که عصب سیاتیک شما دردناک استت یعنی درد تا پشت پاهای شما کشیده می شود ، با احتیاط انجام دهید و بهتر است تا رفع شدن درد از انجام آن خودداری کنید.)
درازکش سیزدهم

حرکت چهاردهم :
روی پهلوی راست دراز بکشید. اکنون پای چپ خود را به طرف بالا ببرید. پای چپ را به مدت 10 ثانیه بالا نگه دارید و سپس آن را پایین آورده و 3 تا 5 ثانیه استراحت کنید. این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید. سپس روی پهلوی چپ دراز کشیده و حرکت را با پای راست انجام دهید.
(انجام این حرکت در زمان کمردرد بدون اشکال است)
درازکش کمر درد خوابیده

حرکت پانزدهم :
روی پهلوی راست دراز بکشید و مانند حرکت قبل  عمل کنید. ولی این بار هر دو پا را همراه هم بالا بیاورید و پس از 10 ثانیه نگه داشتن ، آنها را پایین بیاورید.
این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار نموده و سپس همین حرکت را از پهلوی چپ انجام دهید.
پانزدهم دراز کش کمر درد

حرکت شانزدهم:
مانند حرکت قبل روی یک پهلو دراز بکشید و این بار بدن را از زمین جدا کرده و پاها را روی زمین نگه دارید. 5 تا 8 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس دراز کشیده و 5 ثانیه استراحت کرده و حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید.
سپس همین کار را روی پهلوی دیگر انجام دهید. ممکن است ابتدا نتوانید این حرکت را انجام دهید. در این حال می توانید با فشار دادن دست روی زمین به بلند کردن بدن کمک کنید.
(در زمانی که دچار کمر درد هستید و هنوز درد شما بهبود نیافته ، این حرکت را با احتیاط انجام دهید و چانچه باعث درد شد ، آن را کنار بگذارید)
دراز کش شانزدهم کمر درد

حرکت هفدهم :
به صورت دمر روی زمین دراز بکشید و از شخصی بخواهید تا یک پای شما را به طرف بالا بکشد و بعد از 8 ثانیه توقف ، پای بعد را به طرف بالا بکشد. این حرکت را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید.
(هنگام کمر درد این حرکت را به آهستگی و با دقت انجام دهید. در صورتی که کمردرد شما شدید است این حرکت را پس از مشورت با پزشک انجام دهید)
دراز کش درد کمر هفدهم

حرکت هجدهم :
به صورت دمر روی زمین دراز کشیده و پای چپ خود را از پشت جمع کرده و آن را با دست چپ بگیرید.اکنون زانوی خود را از روی زمین بلند کنید و 3 ثانیه صبر نمایید. سپس زانو را روی زمین بگذارید. این حرکت را 5 تا 8 بار تکرار کنید و سپس همین حرکت را با پای راست انجام دهید.
(در صورتی که دچار کمر درد شدید هستید و یا کمر درد شما به علت افزایش انحنای ستون فقرات است ، از انجام این حرکت خودداری کنید و یا پس از مشورت با پزشک ، به انجام این حرکت بپردازید.)
درد کمر دراز کش 18

 حرکت نوزدهم :
مانند حرکت قبل است. فقط در این حرکت هر دو پا همراه هم گرفته و به سمت بالا کشیده می شوند. می توانید همراه با بالا آوردن زانوها ، سر و سینه را هم از زمین جدا نمایید.
درد کمر دراز کش نوزدهم

حرکت بیستم :
این حرکت را می توانید به جای دو حرکت قبل انجام دهید. در زمان کمر درد بهتر است این حرکت را انجام داده و از انجام دو حرکت قبلی خودداری کنید.
به صورت دمر روی زمین دراز بکشید. یکی از پاهای خود را کمی از زمین بالا بیاورید و 5 تا 8 ثانیه  صبر کنید. سپس پای دیگر را بالا بیاورید . این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید.
درد کمر دراز کش بیستم

حرکت بیست و یکم :
مانند حرکت قبل است ، فقط همزمان هر دو پا را بالا می آورید.
درد کمر 21 دراز کش

حرکت بیست و دوم :
به صورت دمر دراز بکشید. دست ها را پشت خود قرار دهید و سر و سینه را از زمین بلند کنید. سر و سینه را تا جایی که می توانید بالا بیاورید. 5 تا 8 ثانیه در این حالت باقی بمانید و سپس پایین بروید و 3 ثانیه استراحت کنید.این حرکت را 5 تا 8 بار تکرار کنید.
(انجام این حرکت در زمان کمر درد بدون اشکال است)
22 درد کمر خوابیده

حرکت بیست و سوم :
مانند حرکت قبل است با این تفاوت که دست ها را از جلو روی زمین قرار داده و با فشار سر و سینه را بالا می آورید. این حرکت را 3 مرتبه تکرار کنید.حرکت قبلی باعث تقویت عضلات کمر می شود در حالی که این حرکت باعث افزایش انعطاف پذیری میشود.
(این حرکت را در زمان کمردرد انجام ندهید و به جای آن حرکت قبلی را انجام دهید)
23 درد کمر خوابیده

تذکر : از بین حرکاتی که به حالت دراز کش بیان شد حرکت اول،دوم ، سوم ، چهارم ، هفتم ، یازدهم ، چهاردهم ،بیستم ، و بیست و دوم در زمان کمر درد مفیدتر می باشد و می توانید بدون هیچ نگرانی آن ها را انجام دهید.لینک های مرتبط :

پیشگیری از کمر درد

پیشگیری و درمان کمر درد با حرکات ورزشی روی صندلی

حرکات ورزشی برای درمان کمر درد در حالت نشسته

حرکات ورزشی برای درمان کمر درد در حالت ایستادهارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط انجمن در تاریخ 1391/6/31 و 13:59 دقیقه ارسال شده است

دوست عزیز این مشکلو در انجمن مابگید منم جواب میدم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  آمار سایت
 • کل مطالب : 383
 • کل نظرات : 293
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 2287
 • آی پی امروز : 39
 • آی پی دیروز : 406
 • بازدید امروز : 152
 • باردید دیروز : 1,919
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 264
 • بازدید هفته : 10,474
 • بازدید ماه : 54,992
 • بازدید سال : 430,614
 • بازدید کلی : 2,377,371
 • کدهای اختصاصی